Kosova Hacker's Zone

Khz-CreW
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 A e dini se!!?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
hackthebest
Fillestar
Fillestar
avatar

Numri i postimeve : 70
Age : 29
Registration date : 26/06/2008

MesazhTitulli: A e dini se!!?   Tue Jul 01, 2008 11:53 pm

Trimmatom nanus ėshtė peshku mė i vogel nė botė me gjatsi 8.6 mm (mashkulli) dhe 8.9 mm (femra).
Tuneli mė i madh nėn det ėshtė ai i Sekanit nė Japoni me gjatėsi 53850m.
Aeroporti mė i madh i botės ėshtė CHEK LAP KOK nė Hong Kong me sipėrfaqe 1248 ha.
Temperatura mė e lartė e regjistruar nė botė ėshtė 57,5 gradė nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė -89,6 gradė.
Ndėrtesa mė e lartė prej 558 metrave ėshtė duke u ndėrtuar nė Xhakarta tė Indonezisė.
Brenda dites bėhen rreth 45000 fluturime ajrore duke transportuar mbi 3,5 milionė udhėtarė.
Nėse do tė mblidhej gjatėsia e hapave qė bėhen nga njerėzit nė 24 orė, kjo largėsi do tė ishte e barabartė me 88 vajtje ardhje tokė-diell.
ELEFANTI AFRIKAN - Me gjithė peshėn e tij tė rėndė mund tė vrapojė me shpejtėsi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.
RACA - Nė botė raca e bardhė pėrfshin 46% tė popullsisė sė pėrgjithshme botėrore, raca e verdhė 36%, raca e zezė 6% dhe racat e pėrziera 12%.
PALOS - Eshtė liman spanjoll (port) prej ku u nis Kristofor Kolombi (nė pranveren e vitit 1492) pėr nė Indi, nė tė vėrtetė ai kishte mbėrritur nė Amerikė. Dhe kėshtu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikės.
ĒDO DITE - Nė botė kontrollohen rreth 3 milionė pasaporta udhėtarėsh, qė po tė vendosen njėra mbi tjetrėn do tė arrijnė njė lartėsi me mijėra kilometra.
EPIDEMITE - "Murtaja e zezė" nė Evropė dhe Azi mė 1347-51 shkaktoi rreth 75 milion tė vdekur, gripi mė 1918-20 nė gjithė botėn shkaktoi mbi 21 milion tė vdekur.
FLUTURA - Mė e madhe nė botė ėshtė ajo e Braziliane Erebius Agripina qė ka gjatėsi tė krahėve tė hapura 20-25 cm.
KOSOVA - Me sipėrfaqe prej 10897 km2 zotėron njė potencial mineral tė tillė qė tė krahasohet me provincat mė tė pėrmendura nė Evropė si Ruhri, Silezio, Sudeto etj.
TITANIKU - Eshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 ton me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė, ndėrsa tani si anije mė gjigante ėshtė anija Freedom e cila peshon 2,7 miljon ton, gjatėsi prej 1296 m, dhe lartėsi 105 m, ku mund tė udhėtojnė 65000 veta nė 20000 apartamente pra njė qytet i tėrė lundrues.
SHPEJTESIA E DISA KAFSHEVE - Kėrmilli lėviz me shpejtėsi prej 0,05 km/h, rreth 100 herė mė ngadal se njeriu. Breshka konsiderohet se ec ngadal por ajo arrin 0,37km/h. Macja ecėn me shpejtėsi 50 km/h. Miu arrin shpejtėsi rreth 10 km/h.
LUFTA - Mė e gjatė zgjati 115 vjet ndėrmjet Francės dhe Anglisė ndėrsa ajo mė e shkurta nė vitin 1896 ndėrmjet Britanisė dhe Zanzibarit qė zgjati vetėm 38 minuta.
Sot nė tė gjithė botėn qarkullojnė rreth 630 milion automobila dhe ēdo ditė nė botė prodhohen rreth 137.000 automjete
Virgjinia - Eshtė kolonia e parė e anglezeve nė Amerikė.
SOFISTE - Quheshin mėsuesit udhėtarė te helenet
Bomba atomike - Pėr herė tė parė, me 6 gusht ėshtė hedhur nė Hiroshima tė Japonisė, ku humbėn jetėn mė se 155200 veta. Kjo bombe kishte masėn 4080 kg.
Ekzistojne rreth 6000 semundje gjenetike dhe nga kėto vetėm pėr njė pjesė shumė e vogėl ėshtė e sherueshme aktualisht. Shpresohet qe me deshifrimin e materialit gjenetik tė arrihet te kuptohen me mirė sėmundjet,mekanizmat e tyre dhe mundesisht ndonjė kurim i mundshem.
Shteti me numrin mė tė madh tė farmacistėve ėshtė Kina, e cila nė vitin 1995 kishte tė regjistruar 418000 tė tillė. Qė prej 20000 vitesh kinezėt kurohen me mjekimet tradicionale tė pėrgatitura nga farmacistėt.
Principata e Monakos ėshtė vendi me numrin mė tė madh tė telefonave pėr frymė pasi numėron 1994 telefona pėr ēdo 1000 persona.
Mari Kyri ėshtė femra e parė qė mori ēmimin Nobel, njėkohėsisht dhe femra e vetme qė ka marrė dy ēmime Nobel, njė pėr zbulimin dhe studimin e radioaktivitetit me 1903, ndėrsa me 1911 asaj pėr herė tė dyte iu dha ēmimi Nobel nė Kimi.
Klaud Galeni mendohet si babai i farmacisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
A e dini se!!?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kosova Hacker's Zone :: Kuriozitete :: Kuriozitete-
Kėrce tek: