Kosova Hacker's Zone

Khz-CreW
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Piratėt e bankave, skema e bastisjes sė 400 llogarive

Shko poshtė 
AutoriMesazh
besthacker
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 369
Age : 26
Registration date : 06/06/2008

MesazhTitulli: Piratėt e bankave, skema e bastisjes sė 400 llogarive   Sun Jul 06, 2008 9:52 pm

Rekord arrestimesh nė Tiranė. Kapen 17 "hakerat" qė grabitėn 2 milionė euro
Ashtu si nė njė film aksion ka vepruar policia, duke vėnė nė pranga njė grup tė organizuar hajdutėsh. Banda e tė rinjve, e cilėsuar ndryshe si krimi i tė ardhmes, apo "Matrix 4", siē ėshtė quajtur edhe operacioni pėr kapjen e tyre, pėrbėhej nga 17 persona. Tė gjithė janė kapur brenda njė nate, ndėrkohė qė dyshohen se kanė vjedhur mė shumė se dy milionė euro. Vjedhjet e tyre konkretizohen nė bankomatet e bankave, ku pasi vidhnin kodet e pėrdoruesve, falsifikonin kartat e kreditit dhe boshatisnin llogaritė e njerėzve tė ndryshėm. Problemi ishte shfaqur kohė mė parė, ndėrkohė qė policia ka mundur tė bjerė nė gjurmėt e tyre, vetėm pas njė denoncimi tė bėrė nga Banka Amerikane e Shqipėrisė pak kohė mė parė. Operacioni ka zgjatur mė shumė se 14 orė dhe nė pėrfundim tė tij, kreu i policisė ka dalė nė njė konferencė pėr shtyp, duke bėrė publike detajet e kėtyre arrestimeve. Sipas drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, Ahmet Prenēi, pas njė hetimi 8-mujor, nėn drejtimin e "Task Forcės" sė Krimit Financiar dhe Korrupsionit, duke pėrdorur metodat speciale tė hetimit, dy ditė mė parė u bė i mundur arrestimi i 17 shtetasve, tė cilėt nė mėnyrė tė strukturuar, kryenin aktivitetin kriminal tė vjedhjes sė bankomateve, nė orė tė ndryshme tė ditės dhe tė natės, nė qytetet tė ndryshme tė vendit.

"Duke klonuar kartat e kreditit VIZA dhe MASTERCARD, me informacionet e personalizuara tė personave tė tretė, ky grup ka mundur tė sigurojė nė mėnyrė tė paligjshme kryerjen e njė sėrė transaksionesh financiare, ku pėrfshihet njė vlerė shumė e konsiderueshme, e cila do tė konkludohet nė pėrfundimin e hetimeve", tha Prenēi, ndėrkohė qė grupi hetimor vlerėsoi se dėmi mund tė ketė shkuar mbi dy milionė euro. Nga tėrėsia e veprimeve hetimore tė deritanishme, numėrohen tė paktėn 400 raste, nga tė cilat 272 nė Tiranė dhe 128 nė qytetet Durrės, Fier, Vlorė, Kavajė, nėpėrmjet tė cilave vidheshin llogaritė bankare tė shtetasve tė huaj, rezidentė nė Evropė, Kanada, Angli e vende tė tjera. Sipas Prenēit, Endrit Anil Gjergjani, ose i njohur ndryshe me mbiemrin Laro, nėpėrmjet njė pajisje elektronike tė sofistikuar, tashmė tė sekuestruar, ka arritur tė klonojė karta krediti me informacione tė personalizuara, tė blera nga Hakera kompjuterikė nė internet, duke bėrė tė mundur vjedhjen e shumė llogarive bankare tė shtetasve tė huaj.

Kėto karta me shirit magnetik, tė pėrdorshme nė vendin tonė, ua shpėrndante pjesėtarėve tė grupit, mes tė cilėve edhe punonjės tė bankave tė dėmtuara. Nė kėtė mėnyrė ėshtė bėrė e mundur tėrheqja nėpėr bankomate e vlerave tė konsiderueshme monetare, nė lekė dhe valutė, pjesė e tė cilave ėshtė shpenzuar nė blerje tė sendeve me vlerė, si argjendari, automjete luksoze tė prodhimeve tė fundit, aksesorė tė ndryshėm, nė qendra biznesi nė Shqipėri, Maqedoni, Mali i Zi e Kosovė. Prenēi ka deklaruar mė tej se puna e policisė nisi pas denoncimit tė bėrė nga "Banka Amerikane e Shqipėrisė", nė datė 30 nėntor 2007, se nė disa bankomate tė kėsaj banke, ėshtė konstatuar bllokimi automatik i kartave plastike, tė cilat kanė tentuar tėrheqjen e parave tė disa llogarive tė depozituara nė emėr tė personave tė ndryshėm, kryesisht shtetas tė huaj. Menjėherė nisi veprimi i Policisė sė Qarkut Tiranė, e cila nė 20 ditėt nė vazhdim u pasurua me denoncime nga njė sėrė bankash tė tjera si "Raiffeissen", "ProCredit", "Banka Tirana", "Banka Tregtare" e banka tė tjera.

Puna e ndėrtuar midis strukturave homologe tė antikrimit ekonomiko-financiar nė Policinė e Qarkut Tiranė dhe Prokurori, tė cilat nė bashkėpunim tė ngushtė edhe me Departamentet e Sigurisė sė bankave tė dėmtuara, bėri tė mundur administrimin e informacioneve tė para nė lidhje me mekanizmin e realizimit tė vjedhjes, mbi tė cilin u ndėrtua operacioni i koduar "Matrix 4" pėr identifikimin e kėtyre shtetasve dhe dokumentimin e veprimtarisė sė tyre. Nė pėrfundim tė detajeve tė kėtij operacioni, Prenēi falėnderoi drejtuesit e policisė sė Tiranės, qė pėrgjatė 8 muajve tejet intensive hetimesh, ku janė angazhuar mbi 30 agjentė dhe oficerė tė policisė, tė cilėt ia dolėn tė finalizojnė kėtė operacion tepėr kompleks. "Duhet theksuar se pėr herė tė parė pėrballemi me kėtė lloj krimi tė panjohur mė parė pėr ne, i cili pėrbėn njė formė ende tė re vjedhjeje edhe pėr vende mė tė zhvilluara, arsye pėr tė cilat unė do ta konsideroja "krim tė sė ardhmes", tha Prenēi. Sipas tij, drejtimi tejet profesional i hetimit nga prokurorėt e Njėsisė sė Posaēme tė Prokurorisė sė Tiranės, si dhe bashkėpunimi i ngushtė me specialistėt e bankave ishte ēelėsi i suksesit tė kėtij operacioni, qė dėshmon pėr profesionalizmin gjithnjė e nė rritje tė strukturave tė zbatimit tė ligjit nė Shqipėri. "Personat e mėsipėrm janė arrestuar pėr veprat penale tė "Vjedhjes sė bankave dhe arkave tė kursimit", "Sigurimi i mjeteve pėr vjedhje" dhe "Falsifikimi i letrave me vlerė" tė kryera kėto nė bashkėpunim. Gjate shoqėrimit dhe kontrolleve tė banesave tė 17 anėtarėve tė arrestuar tė organizatės, u gjetėn dhe u sekuestruan nė cilėsinė e provave materiale edhe shumė mjete implikuese.


Tė arrestuarit


Endrit Anil Gjergjani (Laro), 19 vjeē, lindur ne Berat dhe banues nė Tiranė, student i universitetit "Kristal", Dega Juridik, kreu i organizatės

Anil Shkėlqim Gjergjani, 47 vjeē, lindur nė Berat dhe banues nė Tiranė, me arsim tė lartė, babai i Endrit Gjergjanit

Kreshnik Nush Luka, 23 vjeē, lindur nė Mirditė dhe banues nė Tiranė, student nė Universitetin e Kamzės

Ledio Anasatas Doko, 19 vjeē, lindur nė Elbasan dhe banues nė Tiranė, me arsim tė mesėm

Enea Tomor Ēela, 18 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė, student

Endri Eduart Mezuraj, 19 vjeē, lindur nė Vlorė dhe banues nė Tiranė, student

Besford Ylli Puka, 27 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė, me arsim tė mesėm

Seid Ali Mollaj, 23 vjeē, lindur nė Shkodėr dhe banues nė Tiranė, me arsim tė lartė, me profesion inxhinier elektronik, punėsuar nė sektorin privat

Fatmir Hysen Borshi, 20 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė, rruga "Muhamet Gjollesha", student nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja, dega Anglisht

Rei Alfred Karapici, 19 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė, njėsia bashkiake nr. 5 Tiranė, rruga "Komuna e Parisit" me arsim tė mesėm

Redi Spiro Ēekani, 19 vjeē, lindur nė Gjirokastėr dhe banues nė Tiranė, student

Blerim Hamit Abazi, 24 vjeē, lindur dhe banues nė fshatin Derven, Krujė, me arsim 8 klasė, i papunė, i padėnuar mė parė

Flamur Hamit Gashi, 28 vjeē, me arsim 8 klasė, me aktivitet privat, me banim nė Derven, Fushė-Krujė, vėllai i Blerim Abazit

Indrit Rrahim Abazi, 23 vjeē, lindur dhe banues nė Derven Fushė-Krujė, me arsim tė mesėm, i martuar

Alban Pirro Bari, 27 vjeē, lindur nė Fier dhe banues nė Tiranė, student

Klodian Ferdinand Terolli, 20 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė, student nė universitetin "UFO", i padėnuar, i pamartuar

Fatmir Ded Kolmarku, 32 vjeē, lindur nė Mirditė dhe banues nė Tiranė, me arsim 8 klasė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://khz-crew.clicboard.com
 
Piratėt e bankave, skema e bastisjes sė 400 llogarive
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kosova Hacker's Zone :: Shporta :: Shporta-
Kėrce tek: