Kosova Hacker's Zone

Khz-CreW
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kompjuteri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
besthacker
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 369
Age : 26
Registration date : 06/06/2008

MesazhTitulli: Kompjuteri   Mon Jul 07, 2008 4:01 pm

PC (Kompjuterėt Personal)

Kompjuterėt personal pa dyshim do tė bėhen anėtarė tė ēdo familje sikurse edhe shumė maqina tjera shtėpiake.Sot ata shfrytėzohen nė shumė lėmi tė jetės si psh: Pėr punė private,Arsim,Shkencė,Pėrpunimin e tė dhenave tė ndryshme nė mėnyrė shumė tė shpejtė dhe tė saktė,pėrdoren si maqina shkrimi,si lojė,si burim informatash ,si ndėrmjetėsues nė komunikimin e njerėzve me largėsi tė mėdha nė mes veti,pėr bartje tė informatave,pėr kontrollimin e punės nė maqina tjera zavendėson njeriun,..etj.

Njohja e pėrgjithshme e PC-sė:

PC-ja ėshtė e pėrbėrė nga HARDWERI-pjesėt (HARD-Fortė) dhe SOFTWERI-programet (SOFT-Butė)(sikurse edhe njeri nga TRUPI dhe SHPIRTI)

HARDWERI (Trupi)

Paraqet pjesėt e forta tė kompjuterit qė mund ti shohim me sy dhe mund ti prekim me dorė dhe i ndajmė nė: Pjesė hardwerike tė mbrendshme dhe pjesė hardwerike tė jashtme

Kompjuteri
Kompjuteri ėshtė njė pajisje elektronike, mė e pėrparuara nė botė. Atė e pėrdorin tė gjithė njerėzit e botės. Nė fillim kur u krijua, ai ishte mė i madh se njė dhomė. Pastaj shkencėtarėt studiuan shumė dhe zbuluan kompjuterė mė tė vegjėl. Tani nė kohėn tonė kompjuterėt janė shumė tė vegjėl, saqė mund t'i mbajmė edhe nė xhep. Atė e pėrdorim shumė shpesh. Ai ka shumė tė mira nėse dimė t'a pėrdorim, por ėshtė shumė i keq nėse e pėrdorim pėr tė keq. Nėse kemi internetin atėherė duhet t'a ruajmė kompjuterin duke pasur anti virusin sepse mund tė hynė shumė virusa. Disa njerėz qė dinė t'a pėrdorin shumė mirė kompjuterin i bėjnė virusat. Prandaj duhet tė ruhemi sa mė shumė nga kėta njerėz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://khz-crew.clicboard.com
 
Kompjuteri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kosova Hacker's Zone :: Hardware , Kompjuteri :: Hardware , Kompjuteri-
Kėrce tek: