Kosova Hacker's Zone

Khz-CreW
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pjesėt hardweike tė mbrendshme Pjesė tė jashtme hardwerike te jashtme dhe Software

Shko poshtė 
AutoriMesazh
besthacker
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 369
Age : 26
Registration date : 06/06/2008

MesazhTitulli: Pjesėt hardweike tė mbrendshme Pjesė tė jashtme hardwerike te jashtme dhe Software   Mon Jul 07, 2008 4:03 pm

Pjesėt hardweike tė mbrendshme janė:

ROM (Read Only Memory) - Memoria vetėm pėr lexim e cila nuk fshihet asnjėherė por ngel ashtu si e ka dhėnė prodhuesi.

RAM (Random access memory) - Memoria per lexim dhe shkrim e cila aktivizohet me kyqjen e kompjuterit dhe ėshtė aktive deri sa ėshtė aktiv edhe kompjuteri, me ēkyqjen e kompjuterit kjo memori fshihet, ndėrsa kapaciteti i saj mamtet me MB (standarde e tanishme ėshtė 256 MB).

HDD (Hard Disku) - Hard disku ėshtė njėsi hardwerike ku ruhen tė dhėnat, programet, shenimet e ndryshme etj, thjeshtė paraqet njė magazinė tė madhe, kapacitete e HDD maten me GB (standardi i tanishėm ėshtė 40-80 GB).

Procesori - Ėshtė pjesa kryesore ku bėhet pėrpunimi i informatave hyrėse-dalėse dhe ai pėrcakton kompjuterin se me ēfarė kompjuteri kemi tė bėjmė, kemi disa lloje procesorėsh si p.sh AMD.Cirix, Pentium etj. (Standardi i tanishėm ėshtė Intel - PENTIUM IV).

Kartela grafike - pėrcakton pamjen nė ekran, kemi disa lloje, kapacteti i matet me MB.

Kartela e zėrit – Pėrcakton zėrin nė kompjuter.

...dhe pjesė tjera , qė gjenden nė brendi si Pllakėza amzė etj.

Pjesė tė jashtme hardwerike janė:

Tastatura – E cila pėrpos si pjesė hardwerike mund tė pėrcaktohet edhe si njesi hyrėse nga ku i japim tė dhėnat dhe komandat e caktuara ,

Ekrani - I cili gjithashtu mund tė pėrcaktohet edhe si pjesė dalėse hardwerike ku i shohim tė dhėnat e caktuara ,

FDD - flopi disku ose disketa , ketu mund te bejme incizimin e shenimeve te caktuara dhe ti marim me vete , kapaciteti standard i disketes eshte 1.44 MB .

Miu – I cili zavendeson tastaturėn nė shume raste dhe lehtėson punėn me kompjuter .

Printeri – Njesi e jashtme ku i shohim tė dhenatdhe rezultatet e caktuara nga puna e jonė me PC-nė.

Skaneri,CD ROM-i ,CD-RW,Kamera etj

SOFTWERI (Shpirti)

Nga vetė fjala SOFT shihet se kemi tė bėjmė mė diēka tė butė dhe tė pa prekshme por tė dukshme e qė si ngjajsi kemi marrė Shpirtin e njeriut , Thjesht SOftweri paraqet programet e komjuterit , edhe pse nuk ka ndonje ndarje karakteristike tė softwerit ne do te bėjmė nje ndarje logjike qė tė kuptojmė me mire programet e caktuara , si psh .

1.Sistemet Operative (DOS,WINDOWS,UNIX,LINUX) 2.Paqet programet (MS OFFICE etj) 3.Programet aplikative (Programe private ) 4.Programe tė internetit (Internet explorer , Netskape etj) 5.Programet tjera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://khz-crew.clicboard.com
 
Pjesėt hardweike tė mbrendshme Pjesė tė jashtme hardwerike te jashtme dhe Software
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kosova Hacker's Zone :: Hardware , Kompjuteri :: Hardware , Kompjuteri-
Kėrce tek: