Kosova Hacker's Zone

Khz-CreW
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si te krijom RADIO ONLINE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker psycho
Fillestar
Fillestar
avatar

Numri i postimeve : 112
Age : 30
Registration date : 30/06/2008

MesazhTitulli: Si te krijom RADIO ONLINE   Thu Jul 10, 2008 3:37 pm

1. Duhet te keni te instaluar Windows XP professional
2. Duhet te keni lidhje interneti 24 ore (broadband per mbi 100 degjues)
3. IIS Services te instaluar - nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja nje sqarim:
Shkoni ne Start -> kliko Control Panel -> pastaj Add/Remove Programs -> ne fund Add/Remove Windows Components.
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details" dhe zgjedhni "world wide web service" dhe kliko OK dhe prit te instalohet (duhet te keni cd-ne e Windows XP Professional te vendosur ne cd-room)
4. Duhet te keni IP statike
5. Duhet te keni te instaluar Winamp-in

Shkojme te shkarkojme "Shoutcast Server" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/sc1-9-5/shoutcast-1-9-5-windows.exe
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Pastaj shkojme e shkarkojme "Shoutcast DJ DSP" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Shkojme te konfigurojme Shoutcast Serverin: kliko My Computer -> pastaj C: -> me vone Program Files -> kerko Shoutcast > dhe ne fund sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me wordpad

Hapet nje tekst:
e gjejme ku shkruan maxuser=32
numrin 32 e ndryshojme e bejme 100

Pastaj e gjejme ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshojme dhe beni si te doni por nuk duhet ta haroni se do na duhet me vone.

Pastaj e gjejme ku shkruan portbase=8000
8000 duhet ndryshuar ne 8015

E bejme "Save" dhe i mbyllim te gjitha dritaret.

Tani shkojme ne: Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e leme te hapur.

Shkojme tek winamp-i klikojme me anen e djathte diku lart
shkojme tek options -> preferences dhe hapet nje dritare pastaj shkojme tek: Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

Hapet nje dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

Shkojme tek "output":
poshte shkruan "address" dhe shkruani IP statike tuajen
tek "port" shkruani 8015
tek "password" shkruani passwordin e njejte qe e ndryshuam pak me pare
tek "encoder" zgjidhni 1
tek "reconnection timeout" shkruani 0
pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm sipas deshires.

Shkojme tek butoni tjeter "encoder":
tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono

Shkojme tek butoni tjeter input:
ketu zgjedhim nese duam te leshojme muzike nga soundcard-i apo winampi

Shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
mos harroni IP tuaj dhe passowrdin.

Dhe urrrrraaaaa e hapet nje radio online

Per ta vertetuar se a punon hapim Internet Explorerin dhe shkruani IP statike tuaj dhe porten (p.sh.: 65.168.255.21:8014).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si te krijom RADIO ONLINE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kosova Hacker's Zone :: Tutorials :: Tutorials-
Kėrce tek: