Kosova Hacker's Zone

Khz-CreW
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mesime(Informatika)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
besthacker
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 369
Age : 26
Registration date : 06/06/2008

MesazhTitulli: Mesime(Informatika)   Thu Jul 10, 2008 6:34 pm

Mėsim[Informatika]
Informatika ėshtė shkenca qė merret me tė gjitha ēėshtjet e pėrpunimit tė vetvetishėm tė informacionit nėpėrmjet pėrpunuesve elektronikė.

Termi informatikė ėshtė bashkimi i dy fjalėve tė gjuhės franceze “informatique”, informacion (ose tė dhėna, informata) dhe automatique (automatik) dhe u pėrdor pėr herė tė parė nė vitin 1962 nga Philippe Dreyfus pėr tė treguar pėrpunimin automatik aritmetik tė informacionit. Ka shumė pėrkufizime tė ndryshme se ēfarė pėrfshihet brenda termit informatikė.

"Informatika ėshtė shkencė qė merret me pėrpunimin automatik tė informacioneve me kompjuter, ku me pėrpunim nėnkuptohet: pranimi i informacioneve nga pajisjet hyrėse dhe shndėrrimi i tyre nė sinjale; pėrēimi i tyre nėpėr linja pėr komunikim brenda kompjuterit me teknika tė ndryshme; vendosja nė kujtesėn kompjuterike; pėrpunimi nga njėsia qendrore njehsuese (procesori) me ndihmėn e programit kompjuterik tė pėrshtatshėm dhe nė fund, shndėrrimi i sinjaleve nė informacione tė kuptueshme pėr shfrytėzuesin, nga pajisjet dalėse". [1].

Informatika ėshtė shkencė:

e analizės teorike dhe konceptimit tė sistemeve informatike Informatika teorike,
e formimit organizativ dhe teknik tė sistemeve informatike - Informatika e sistemeve ose Informatika praktike dhe
e realizimit tė sistemeve informatike, sidomos e realizimit tė komponentėve teknike (Hardware)- Informatika teknike
Detyra e informatikės qėndron kėshtu nė pėrpunimin e tė dhėnave nė lidhje me njė problem praktik, informacionet qė nevojiten pėr zgjidhjen ose trajtimin e vetė problemit. Mjeti themelor teknologjik nė tė cilin bazohet informatika ėshtė Pėrpunuesi Elektronik. Ēdo kompjuter, nga mė i fuqishmi deri tek mė ekonomiku, ėshtė i pėrbėrė nga dy elemente themelore: harduere dhe softuere. (hard = i fortė, i rėndė; soft = i butė, i lehtė ware = pėrbėrės). Me termin harduere tregohet ēdo pajisje fizike, pjesė e kompjuterit si pėr shembull (kasa, ekrani, kujtesa, disku, tastiera, njėsite hyrėse dhe dalėse etj.) Nga ana tjetėr me termin softuere tregohen programet qė pėrdoren nė kompjuter (Word, Excel, Gimp, ...) dhe qė nėpėrmjet informacioneve tė ruajtura nga hardueri, prodhojnė rezultatet e kėrkuara nga pėrdoruesi.


Harduer
Mė parė pėrcaktonte termi hardware nė anglisht copa metali, me tė cilat forcoheshin prodhime druri, me qėllim pėr tė rritur cilėsine(forcėn, pėrdorimin e jetėgjatėsinė) e tyre.

Sot pėrdoret harduer ndėr tė tjera pėr pajisje pėrbėrėse nė njė Sistem Kompjuterik (Njehsor). Kėtu hyjnė tė gjithė grupet ndėrtuese (procesori, kujtesa kompjuterike, etj.) dhe aparatet rrethuese. Mė thjeshtė nė harduer hyn ēdo gjė qė mund tė preket. Pėrkundrazi pėrcaktohen si softuere programet e tė dhėnat (qė nuk mund tė preken).

Nė harduer hyjnė:

Mjetet dhėnėse ( Shtypėsi [printer], Ekrani, Rrezatuesi [Beamer], Zėforcuesi [altoparlanti]...)
Mjetet futėse ( Tastiere, Mi, Kėrraba [Joystick]...)
Mjetet ruajtėse (Disk, Kujtesė rrufe, pajisjet CD-ROM disk, DVD disk, Zip disk, Jaz disk...)
Kartat shtesė ( shtuese ) ( Karta Pamore[grafikes], Karta e Zėrit, Karta Rrjetit, TV-karta, ISDN-Karta, USB-Karta...)
Mjetet lexuese (lloje tė ndryshme Scaner ose Kėrkues ) dhe
Pjesa themelore e ndėrtimit tė njehsorit ( kompjuterit ) siē ėshtė pllakėza amė (anglisht quhet edhe: mother- apo main-board), Ēipi,
Procesori dhe Kujtesa kompjuterike.
[redaktoni] Gjuhėt e programimit

Gjuha e Programimit ėshtė njė gjuhė artificiale e cila mund tė pėrdoret pėr tė kontrolluar sjelljen e njė makine, nė veēanti tė njė kompjuteri. Gjuhėt e programimit, ashtu si gjuhėt njerėzore, pėrkufizohen nėpėrmjet pėrdorimit tė rregullave sintaksore dhe semantike, pėr tė pėrcaktuar strukturėn dhe kuptimin e secilės prej tyre.
Gjuhėt e programimit janė njė lloj, menyrė komunikimi midis programuesit dhe procesorit. Programuesit shkruajnė nė njė gjuhė tė caktuar (Cobol, Fortran, C, C++, Java etj) njė sekuence procedurash tė cilat mund tė pėrkthehen nė veprime aritmetike tė ekzekutueshme nga procesori. JAVA
public static void main(String[]args) { int a=4; int b=7; int c=a+b; System.out.println(c); }
C++
#include int main(int argc, char* argv[]) { int a=4; int b=7; int c=a+b; std::cout << c; return 0; }C
#include int main(int argc, char* argv[]) { int a=4; int b=7; int c=a+b; printg("%d", c); return 0; }C#
using System;
class Alfa {
public static int Main(String[] args) { int a; int b; int c=a+b; Console.WriteLine(c); return 0; }}
Fortran77
PROGRAM HELLO PRINT*, 'Tungjatjeta Bote!' END
[redaktoni] Llojet e programeve

Programet ndahen nė disa grupe, sipas rėndėsisė e funksionit:
Programe zbatimi(ang. application software): kėtu hyjnė tė gjitha ato programe qė nevojiten pėr plotėsimin e nevojave praktike qė karakterizojnė qėllimin e vėrtetė tė kompiuterit (luajtja e muzikės ose videove, krijimi i dokumentave, krijimi i programeve, etj.).
Programe sistemit (ang. system software): ndėrsa kėtu hyjnė sidomos programe qė merren me komunikimin ndėrmjet hardware-it dhe softuerit. Shėmbulli mė i pėrshtatshėm janė Sistemet Operative. Pėrshėmbull thjesht shfaqja e njė mesazhi nė ekranin e kompiuterit realizohet me anė tė njė seri udhėzimesh ndėrmjet komponentėve hardware. Nė kėtė rast vinė nė ndihmė tė pėrdoruesit dhe programeve aplikative Sistemi Operativ, qė detyrėn tė bėj si ndėrmjetės midis makinės dhe njeriut (pėrdoruesit), duke i thjeshtėsuar punėt kėtij tė fundit.
[redaktoni] Softuere zbatimor

Pėrdoret zakonisht nga shfrytėzuesitė pėr qellime te ndryshme, softueri pėrdorues ėshtė i mundur qe te punoje, nėse softueri sistemor ėshtė i pranishėm. Softueri sistemor ėshtė ndėrmjetės ne mes softuer, Apl dhe pc.
Artikulli kryesor: Gjuhė Programimi
Gjuhė programimi ėshtė gjuhė e cila pėrmban nje bashkėsi tė rregullave me anė tė cilave i urdhėrojme kompjuterat tė bejne diēka ose i japim udhėzime.
Gjuha programore ėshtė nė nivel mė tė lartė se gjuha maqinerike e cila pėrbėhet prej bit-ave(binary digits), 1 dhe 0 dhe tė cilėn nė fakt e "kupton" procesori i kompjuterit dhe me anė tė cilės nė kohėt e hershme te informatikės janė zbatuar programet e para. Mirėpo, pasiqė gjuha makinerike ėshtė e vėshtirė pėr tu kuptuar dhe zbatuar, dhe ėshtė e vėshtirė qė urdhrat(udhėzimet) tė mbahen mend (ēdo udhėzim duhet tė shėnohet me anė te numrave 1 dhe 0), vjen deri te krijimi i gjuhėve programore tė cilat nė fakt janė pėrkthim i urdhrave me bit-a (1 dhe 0) nė njė gjuhė qė mundet tė mbahet nė mend leht dhe me anė tė sė cilės mund tė programohet.
Gjuhėt programore zakonisht pėrmbajnė shprehje nė gjuhėn angleze. Pėr shembull:
if (a>2) then a=3;ku if dhe then janė fjalė qė prej gjuhės angleze pėrkthehen kėshtu:
nėse (a>2) atėher a=3;Pra kėtu, fjalėn if njėsia procesuese(procesori) e kompjuterit automatikisht e "pėrkthen" ne BIT-a (ang. binary digits = numra binarė). P.sh. 101010101000
Ky "pėrkthim" bėhet me anė tė njė pjese tė gjuhės programore qė poashtu ėshtė softuer(program) qė quhet pėrpilues(ang. compiler-pėrpilues, pėrpunues). Pėrpiluesi pra, bėn "pėrkthimin" e shprehjeve siē janė if-then nė BIT-a (101010101) tė cilat i kupton kompjuteri.
Sot, janė njė numėr i konsiderueshėm i gjuhėve programore. Ndėr gjuhėt mė tė njohura janė: C, C++, Java, Pascal, Delphi etj...

[redaktoni] Baza e tė dhėnave

Bazat e tė dhėnave informatike janė programe tė cilat shėrbejnė pėr tė mbajtur, ruajtur dhe pėrdorur lehtėsisht tė dhėna dhe dokumente tė ndryshme. Bazat e tė dhėnave janė tė ndėrtuara nė formėn e njė matrice ku kolonat pėrmbajnė tipin elementeve pėrbėrėse tė informacionit kurse rreshtat pėrmbajnė vetė informacionet.
Pėr shembull:
Nr | Emri | Mbiemri | Mosha | Vendlindja
1. | Agron | Bardhi | 27 | Shkodėr 2. | Ilir | Bardhi | 32 | Tiranė
etj.
Pėr tė futur dhe kėshilluar tė dhėnat, bazat e tė dhėnave pėrdorin njė gjuhė qė quhet SQL. Bazat e tė dhėnave janė tė shumta, mund tė pėrmendim kėtu Mysql, Oracle, Pgsql etj.

[redaktoni] Zbatimi kompjuterik ne komunikim


[redaktoni] Rjetet kompjuterike

Nje rrjet kompjuterik (ang. Network) eshte nje grup prej dy ose me teper kompjutereve te lidhur ndermjet vete, ashtu qe ato te komunikojne mes veti. Ekzistojne dy lloje kryesore, te rrjeteve kompjuterike:
Rrjetet lokale (Local Area Network - LAN) dhe
Rrjetet globale (Wide Area Network - WAN).
Rrjetet lokale (LAN), jane rrjete qe prbehen prej dy, ose me teper kompjuteresh te lidhur ndermjet vete dhe qe gjenden ne nje ndertese. Kur dy ose me teper rrjete te tilla lidhen ndermjet vete, me linja shume me te shpejta, si linja telefonike, satelitore etj., athere fitohet rrjeti global (WAN). Keto rrjete zakonisht perdoren per komunikime ne largesi me te medha, prandaj ēdo shfrytezues i lidhur ne kete rrjet duhet ne kompjuterin e tij, te kete pajisjen perms se ciles behet lidhja ne rrjet dhe programin per shfletimin e permbajtjes se rrjetit [2].

[redaktoni] Historia e informatikės


[redaktoni] Standarde

Disa standarde tė aplikuara nga sisteme informatike qė kanė tė bėjnė me lokalizimin pėr Shqipėrinė. Pėrshkrimi pėrfshinė kompanitė Oracle, Microsoft, SUN Microsystems dhe IBM
Produktet si me Poshte:

Oracle: Oracle 10gR2
Microsoft: Windows XP Professional
Java: Sun J2SE 1.4.1_02
ICU: ICU4J 3.2
CLDR: CLDR 1.2
Emri/Anglisht Oracle Microsoft Java ICU/CLDR (IBM) ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- Kodi ISO SQ SQ SQ SQ Sun Die Die Die Die Mon Hėn Hėn Hėn Hėn Tue Mar Mar Mar Mar Wed Mėr Mėr Mėr Mėr Thu Enj Enj Enj Enj Fri Pre Pre Pre Pre Sat Sht Sht Sht Sht Sunday e diel e diel e diel e diel Monday e hėnė e hėnė e hėnė e hėnė Tuesday e martė e martė e martė e martė Wednesday e mėrkurė e mėrkurė e mėrkurė e mėrkurė Thursday e enjte e enjte e enjte e enjte Friday e premte e premte e premte e premte Saturday e shtunė e shtunė e shtunė e shtunė Jan Jan Jan Jan Jan Feb Shk Shk Shk Shk Mar Mar Mar Mar Mar Apr Pri Pri Pri Pri May Maj Maj Maj Maj Jun Qer Qer Qer Qer Jul Kor Kor Kor Kor Aug Gsh Gsh Gsh Gsh Sep Sht Sht Sht Sht Oct Tet Tet Tet Tet Nov Nėn Nėn Nėn Nėn Dec Dhj Dhj Dhj Dhj January janar janar janar janar February shkurt shkurt shkurt shkurt March mars mars mars mars April prill prill prill prill May maj maj maj maj June qershor qershor qershor qershor July korrik korrik korrik korrik August gusht gusht gusht gusht September shtator shtator shtator shtator October tetor tetor tetor tetor November nėntor nėntor nėntor nėntor December dhjetor dhjetor dhjetor dhjetor AM PD PD PD PD PM MD MD MD MD AD n.e.r - n.e.r. n.e.r. BC p.e.r - p.e.r. p.e.r. Emri Oracle Microsoft Java ICU/CLDR (IBM) ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- Ndarėsi Dhjetor , , , , Ndarėsi i Grupit . . . . Ndarėsi Dhjetor i Grupit , , , , Ndarėsi Monetar i Grupit . . . . Simboli Ndėrkomb. i Monedhės ALL ALL ALL ALL Simboli i Monedhės Lek Lek Lek Lek Gjuha ALBANIAN ALBANIAN ALBANIAN ALBANIAN Shkurtimi ISO AL AL AL AL Ndarėsi i Listės , N/A N/A N/A Formati i Numrit Pozitiv 123.456.789,50 123.456.789,50 123.456.789,5 123.456.789,5 Formati i Numrit Negativ -123.456.789,50 -123.456.789,50 -123.456.789,5 -123.456.789,5 Formati Pozitiv i Monedhės 123.456.789,50Lek 123.456.789,50Lek Lek123.456.789,50 Lek123.456.789,50 Formati Pozitiv i Monedhės -123.456.789,50Lek -123.456.789,50Lek -Lek123.456.789,50 -Lek123.456.789,50 Dita e Parė e Javės e hėnė N/A e hėnė e hėnė Formati i Datės(Gjatė) e mėrkurė, 27 prill 2005 2005-04-27 2005-04-27 e mėrkurė, 27 prill 2005 Formati i Datės(Shkurt) 27-04-2005 2005-04-27 2005-04-27 2005-04-27 Formati i Orės 1:09:20 PD 1:09:20.PD 1:09:20.PD 1:09:20.PD 4:09:20 MD 4:09:20.MD 4:09:20.MD 4:09:20.MD Zona Kohore Lokale Europe/Tiranė N/A N/A N/A
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://khz-crew.clicboard.com
 
Mesime(Informatika)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kosova Hacker's Zone :: Tutorials :: Tutorials-
Kėrce tek: