Kosova Hacker's Zone

Khz-CreW
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ēfar ėshtė HTML.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
besthacker
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 369
Age : 26
Registration date : 06/06/2008

MesazhTitulli: Ēfar ėshtė HTML.   Thu Jun 26, 2008 6:20 pm

Faqet e internetit jane tekst files shkruar ne nje gjuhe qe quhet HTML (Hypertext Markup Language). HTML lejon autoret e faqeve te internetit te formulojne dokumente qe mund te kuptohen nga sisteme te ndryshme si PC, Unix, Macintosh etj, dhe qe mund te shikohen duke perdorur softwares te quajtura browser, p.sh; browser ne kompjuterin tuaj mund te jete internet explore, aol, netscape etj. HTML eshte e perbere nga kode ose ndryshe nga sisteme shenjash (karaktere) qe quhen tags (Anglisht) te futura ne dy thonjza () te cilat jane pergjegjese per paraqitjen e faqes se internetit. Tags jane dy pjesesh, ai i hapjes dhe ai i mbylljes p.sh:

eshte i hapjes dhe

tregon se ketu mbaron. Por, pervec kesaj kemi tags qe jane nje pjesesh ose tags boshe si
qe paraqet nje segment ne faqen e internetit. Cdo tag ka atributing, tiparet ose cilesite e veta, p.sh:

align=center eshte atribute, qe e c'vendos titullin ne qender te faqes. Per te pare html kode kliko View (siper ne krahun e majte prane file dhe edit), dhe kliko Source.

HTML kode.
Per te ndertuar nje faqe interneti mund te perdorni Notepad. Ne notepade shkohet: kliko start, shko tek programs, accessories, dhe kliko Notepade. Mbasi notepade eshte i paraqitur perpara jush eshte mire ta ruani ne fillim me shtesen .htm ose .html p.sh. index.htm.Leksioni i Pare

Fillimisht i tregon browserit se kjo faqe eshte e shkruar ne gjuhen HTML.

perdoret me shume per informacione rreth faqes.

paraqet titullin e faqes se internetit.<br /><br /><body> eshte vendi ku te gjithe grafiqet, fjalite etj. jane vendosur dhe paraqesin faqen e internetit perpara shikuesit. Le te vazhdojme me tej.<br /><br />Tani do te vendosim nje paragraf, tituj dhe nje foto. Per tituj do te perdorim h(numer) dhe ne mes vendoset titulli. Kemi 6-te lloje titujsh qe fillojne nga 1 deri tek 6-ta h (gjithmone te rrethuar me thonjza), p.sh; h1 per titullin e pare, h2 per te dytin ... e keshtu me radhe deri tek h6. Paragrafi fillon me <p> dhe mbaron me </p> ne mes ketyre shtypet paragrafi (fjalite).<br /><br />fillimi<br /><br />-------------------------------------------------------------------------------<br /><br />Headings.<br />Menjehere pas <body> shkruani<br /><br />Titullin e pare <h1> dhe vazhdoni keshtu me radhe, por, ne vend te numurit 1 vendosni numura te tjere nga 2 tek 6-ta si shembulli me poshte. Per te paraqitur nje foto veproni si me poshte duke perdorur <img src="Emeri i photos"> ku eshte ruajtur bashke me shtesen mbas pikes, (Eshte mire qe fotos dhe te gjitha files qe do te perdoren per ndertimin e faqes se internetit te ruhen ne te njejten folder) per te shkruar paragrafin veproni si me poshte<br /><br /><html><br /><head><br /><title>Leksioni i Pare


Titulli i pare h1


Titulli i pare h2


Titulli i pare h3


Titulli i pare h4


Titulli i pare h5

Titulli i pare h6

Gjithmone pas cdo ndryshimi ne file duhet te behet ruajtja, per kete kliko file dhe save. Per te pare rezultatet e punes do te perdorim internetin. Ne internet kliko file dhe me pas kliko Open, ne opening box kliko Browse.., open media file do te paraqitet perpara jush, tek look in kerkoni per file-n tuaj dhe kliko mbi te, klik Open dhe duhet te shihni te njejten gje si me poshte

Ne qofte ngjason me kete, atehere ju sapo krijuat faqen e pare te internetit

Per ta c'vendosur paragrafin ne qender ose ne krahun tjeter perdoret atributi align="center" per ne qender, left, per ne te majten, right, per ne te djathte p.sh:

ndersa < img src="image name" align="left"> i c'vendos fjalite ne krahun e majte te fotos

fillimi


--------------------------------------------------------------------------------

tag.
Jane shtate atribute qe mund te perdorim ne body per te ndryshuar pamjen e faqes se internetit

fillimi


--------------------------------------------------------------------------------

Bgcolor.
Bgcolor eshte perdorur per te ndryshuar ngjyren me te cilen faqja e internetit paraqitet. Cdo faqe interneti ne qofte se bgcolor nuk eshte percaktuar eshte e paraqitur me te bardhe Per ta ndryshuar nga e bardhe ne nje ngjyre tjeter perdorim bgcolor


Eshte mire qe bgcolor gjithmone te percaktohet sepse me disa browser te vjeter paraqiten me ngjyre jeshile


--------------------------------------------------------------------------------

Text
Kjo eshte per te ndryshuar ngjyren e shkronjave ne tekst ne te gjithe dokumentin. Eshte e rekomandueshme qe shkronjat ne tekst te jene ne ngjyre te zeze sepse jane me te lehta per tu lexuarfillimi


--------------------------------------------------------------------------------

Link.
Zakonisht link paraqitet me ngjyren blu. Per ta ndryshuar ne nje ngjyre tjeter qe pelqeni veproni si me poshte.
--------------------------------------------------------------------------------

Vlink
Vlink ndryshon ne link kur keni klikuar ne te nga blu, ne te kuqe te erret. v qendron per vizite, keshtu e ndryshon ngjyren ne qofte se keni klikuar me pare ne te.
--------------------------------------------------------------------------------

Alink
Kur klikoni ne link, ngjyra ndryshon ne moment. Zakonisht per te ndryshuar ngjyren ne te kuqe ose tjeter perdoret vlink.

Grafiku do te perseritet shume here deri sa te mbushe te tere faqen, do te duket si e pllakuar, keshtuqe duhet patur kujdes kur te zgjidhni grafikun.
Ne qofte se deshironi qe background te vendoset ne nje vend dhe te mos levize kur te beni scroll, perdorni atributing bgproperties="fixed" ne body.


--------------------------------------------------------------------------------

Margins.
Jane dy llojesh margins, njera percakton levizjen e faqes ne drejtim horizontal dhe tjetra vertikal. Por, dy browserit kryesore; Internet Explore dhe Netscape perdorin atribute te ndryshme
Per Internet Explore: topmarigin="0" dhe leftmargin="0"
Per Netscape; marginheight="0" dhe marginwidth="0"--------------------------------------------------------------------------------

Komplite body tag


Frames (Kornizat).
Kornizat jane te dobishme per te ndare windows ne dy ose me shume faqe ku secila permban informacione te ndryshme. Kjo ndryshom nga tabelat sepse kornizat permbajne dokumente te ndryshme HTML-je, dhe nje dokument mund te ndryshohet pa ndryshuar te tjeret. Me thjeshte cdo kornize permban nje HTML dokument.Titulli i faqes


Ne kodin e mesiperm e kemi ndare faqen ne dy kolona ku njera mbush 30% te faqes dhe tjetra 70% te saj, ne vend te 70% mund te vendosnim "*" qe tregon per ate qe ka ngelur. Pervec kolonave mund te ndahet edhe ne rrjeshta, por, ne vend te cols vendoset rows. Sic e shikoni ka zevendesuar dhe tregon se ketu fillon ndarja e windows dhe, e ndan ne dy kollona ku e para ne te majte ze 30% te windows dhe e dyta merr 70%. Me poshte perdoret per te paraqitur dokumentet ne kornizat e krijuara duke filluar nga e majta ne te djathte, keshtu links.html eshte paraqitur ne kornizen e pare ne te majte (30%) dhe dokument.html ne kornizen e dyte (70%).

Gjithashtu, HTML na lejon qe te krijojme kornize brenda kornizes p.sh.Titulli i faqes

fillimi


--------------------------------------------------------------------------------

Kontrollimi i Kornizave
Si cdo tag tjeter edhe ketu kemi atribute qe ndikojne ne paraqitjen e kornizes.

- Lejon scrolling e dokumentit ne kornize (levizjen e vertikale dhe horizontale te dokumentit)
- Nuk lejon scrolling e dokumentit ne kornize
- Trashesia e kornizes eshte ne kete rast zero
- Trashesia e kornizes
- Te gjitha kornizat marring gjyren e kuqe
- Ngjyra e kesaj kornize eshte e zeze
- Nuk lejon terheqen e kornizes me mouse
- Largesia ose vendi bosh siper dhe poshte ne mes te dokumentet dhe kornizes
- Largesia ose vend bosh majtas dhe djathtas te dokumentit nga korniza
Emerimi i kornizes eshte krushull. Me poshte do te kuptoni pse eshte kaq krushull
Ne qoftese dokumenti qe do te paraqitni ne kornize permban links, eshte mjat i rendesishem qe ne keto linke te percaktohet se; ne cilen kornize dokumenti do te paraqitet pas klikimit nga perdoruesi. P.sh. kemi krijuar nje faqe interneti me dy korniza, ne kornizen e majte do te paraqesim dokumentin html qe permban vetem links ose emrat e dokumenteve qe klienti do te perdore per te shikuar dokumentin qe deshiron duke klikuar ne te. Ne kornizen e djathte do te paraqiten dokumentat sipas kerkeses se klientit ne qofte se klienti klikon dokumentin 2 ne kornizen e majte, dokumenti 2 duhet te paraqitet ne kornizen e djathte. Per kete duhet shkuar tek dokumenti html qe permban links ose emrat e dokumenteve qe do te perdoren per link dhe te percaktohet se ku do te paraqitet dokumenti

sh.m.pLinks


Links


Dokument1

Dokument2

Dokument3
oseLinksLinks


Dokument1

Dokument2

Dokument3
Me siper target="dokument" tregon se ne cfare kornize do te paraqitet dokumenti qe ne kete rast eshte korniza me emer dokument. Kurse ne rasting e dyte percakton ne menyre te pergjitheshme se dokumetet do te paraqiten ne kornizen me emer dokumentTitulli i faqes


Pervec emerimit HTML na jep edhe alternativa te tjera
target =_blank - Ngarkon dokumenting ne nje dritare te re
target=_self - Ngarkon dokumenting ne te njeten kornize qe permban linkn-un ju klikuat
target=_parent - Ngarkon dokumenting ne kornizen qe permban hyperlink tag
target=_top - Ngarkon dokumenting mbi kornizat

Menyra me e mire per te kuptuar keto eshte duke experimentuar me to

fillimi


--------------------------------------------------------------------------------

Kornizat Lundruese.
Kornizat lundruese jane paraqitur si nje kuti e vecante ose window ne faqen e internetit

Per ma shum:
http://www.khg-crew.ws/forum/showthread.php?t=30579
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://khz-crew.clicboard.com
 
Ēfar ėshtė HTML.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto tė tetorit 2015

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kosova Hacker's Zone :: Gjuhet Programuse :: HTML-
Kėrce tek: